Mistik Sufiler
Mistik Sufiler Projesi

Mistik Sufiler Projesi Can Aksel ve Georg Gabler’in senaryolarına uyumlu üç ana mecradan oluşuyor: Can Aksel tarafından bestelenen müzik, Dede Nail Kesova ve Galata Mevlevi Müzik ve Sema Topluluğu gösterisi, doğaçlama dans ve sahne fotograf gösterisi. Proje, Norbert Ehrlich yönetiminde Akzent Vien Tiyatrosu’nda, 23 ve 24 Ekim tarihlerinde sahnelendi.
Müzikal anlamda bir çerçeveye oturan bu gösteride, fotograflar da bağımsız bir ifade unsuru olarak kendi içinde bir çerçeve oluşturdu.
Can Aksel’in ifade ettiği gibi: “Fotograf iki temel role yerleştirildi: (a) Projede gerçekleştirilmek istenen hedeflerin en önemlisi Mevlana ve Sufizm hakkında merak uyandırmak var ve bu da en uygun bir şekilde görsellik kullanılarak yapılabilirdi... Müzik ile insanlarin ruh dünyalarını açarken, Fotograf ile de, hayal güçlerini kuvvetlendirmek istedik...(b) Fotografın ve projenin ikinci ana işlevi soyut ezgileri somut bir anlatıma dönüştürmeleridir.”
Engin Ertan projenin broşür, afiş ve sahne gösterisi fotograflarını üretti. Fotografları projede, Can Aksel’in müziğini, semazenlerin semasını ve Su Mıhladız’ın doğaçlama modern dansını tamamlayıcı olarak kullanıldı ve senaryonun düşlenmesini güçlendirdi.

Gösteri Viyena’da çok takdir aldı ve Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde eğitim amaçlı gösterilecektir.
postersufis