Müziğin Sırrı
Lutfu Erol analyses the need for his book:
"The mind naturally may not reach the beauty; does it make you an artist if you play the piano competently or you sing with a good voice, in other words, that you have learned the technique of the activity to a level?!.. Does that mean that you have grasped the art?!.. In order to grasp the art you need to know how to approach the art, or to become an artist in the real sense!? Maybe to become art in itself!? Maybe to succeed becoming Art is the essential; being closer to becoming art, closer while listening than the player/performer in reality?"

And he asks the question that he has replied all through the book: " Allright! How about the background plan of the magic order that is produced as a result of the mental selection?"

And he explains his target: " I propose to the thinking person or sensitive - enlightened person to produce the art correctly or to listen correctly."
Engin Ertan's photographs supported the expression in the book "Muzigin Sirri" (The Mystery of Music) of Mr. Lutfu Erol.
The mission of this book is to make the reader the depth of the music language and to show that music can not exist without emotions.

Photographs of Engin Ertan reinforced the emotions and complemented, the gabs that the text and the words fail to express, with images.

The reader discovers the  music knowledge with the photographs that are in support of the text.

L. Annaeus Seneca, “Hayat bir hikayeye benzer, Mühim olan eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır" diyor ya hani; işte bizler de hayatımızın bir yerinde onu güzelleştirme-anlamlaştırma arzumuzla bir kitap çalışması yapmıştık bu yıl… Adına Müziğin Sırrı koyduk kitabımızın,çünkü aynı adlı bir radyo programı gerçekleştirmekteydik Radyo ODTܒde ve sohbetlerimizi dinleyenler-işitenler ele aldığımız konuları kitaplaştırmamız için motive ettiler,ısrar ettiler ve biz de yola çıktık bu kitap için…

Ama hep bir beklenti vardı bizde ki bunu nasıl aşarız diye epey meşgul etti düşüncelerimizi ; sırlar dolu müziği ve onu sanat kılan yanları anlatmak zor ancak belki izletmek,ona dokundurmak mümkün olabilir mi ? diye geçirdik aklımızdan hep… Hah! İşte tam bu noktada çok değerli fotograf üstadı Engin Ertan’ın çalışmaları öyle etkiledi ki hepimizi,bunun mümkün olabileceğine inandık ve heyecanla buluştuk kendisiyle…

Gerçekten bu mümkün olabilmiş olmalı; çünkü şimdi kitabımızı okuyan inceleyen her okur ve dostumuz ilkin bu saygın ismin fotograflarına hayranlığını dile getirmekte…Ne mutlu ki birlikte olduk ve onun ustalığının tadını duyumsadık diyoruz;gerçekten değerli bir fotograf sanatçısını tanımış olmaktan gönülden mutluluk duyuyoruz..

Sağolsun-varolsun: Çalışmaları ışığımız oldu!..
Lütfü EROL
Başkent Ünv.Dev.Konservatuvarı/
Orkestra Akademik Başkent Sanat Yön.